Podcasti zgodovine

Predsedniške volitve 1824 - zgodovina

Predsedniške volitve 1824 - zgodovina


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

1824 Rezultati volitev Jackson vs Adams VS

Kampanja za nasledstvo Monroeja kot predsednika se je začela zgodaj, pri čemer je bilo predlaganih veliko različnih kandidatov. Kmalu je prišlo do štirih uspešnih kandidatov: Williama Crawforda, ministra za finance, Johna Q. Adamsa, Henryja Claya in generala Andrewa Jacksona. Crawford je bil prvi uradni kandidat, izbral pa ga je odbor republikanskih kongresnikov. To, da ga je izbral odbor, je dejansko škodilo Crawfordu, ko se je identificiral s sistemom izbire, ki ni bil naklonjen. Vsak od nominiranih je predstavljal drugačen geografski del države. Kot je postalo običajno v predsedniških kampanjah, so tedanji časopisi o tistih, ki so jih podpirali, pisali zelo ugodne članke.
Po drugi strani pa so časopisi tiste, ki so jim nasprotovali, napadali s strupom. Posmehovali so se, kako slabo sta se oblekla Adams in njegova "angleška" žena. Claya so imenovali "pijanec in kockar". Obtožili so, da je Crawford storil nezakonita dejanja, medtem ko je bil na položaju, Jacksona pa obtožili umora.

Postalo je jasno, da noben kandidat ni prejel večine glasov prebivalcev ali volivcev. Jasno je vodil Andrew Jackson z 99 volilnimi glasovi in ​​152.901 glasovi glasov. Adams je imel 84 volilnih glasov in 11.023 ljudskih glasov. Crawford je bil slaba tretjina, Clay pa je prišel zadaj.

Ker noben kandidat ni prejel 50% volilnih glasov, je v skladu z določbami dvanajste spremembe ustave Parlament glasoval za predsednika. Vsaka država je imela en glas, sodelovali pa so le trije prejemniki glasov. Clay, ki je prišel na četrto mesto, ni mogel tekmovati. Clay je menil, da je Adams najbolje usposobljen za predsednika. Ni mislil, da je Jacksonov uspeh kot general pomenil, da je pripravljen za predsedovanje, zato je podprl Adamsa. Adams je pozneje izbral Claya za svojega državnega sekretarja in s tem odprl pot obtožbam, da je šlo za "koruptivno kupčijo".

Državni rezultati leta 1824

Priljubljeni rezultati leta 1824

AdamsJacksonGlinaCrawfordSkupaj glasov
GlasoviPctGlasoviPctGlasujtePctGlasoviPct
Alabama2,42217.89,42969.3960.071,65612.213,600
Connecticut7,49470.400001,96518.59,459
Illinios1,51632.51,27227.21,03622.284718.14,671
Indiana3,07119.47,444475,31633.615,831
Kentucky006,35627.216,98272.80023,338
Maine10,28981.500002,33618.512,625
Maryland14,63144.114,52243.76952.13,36410.133,212
Massachusetts30,68773Drugo11,36942,056
Mississippi1,65433.83,12163.8001192.44,894
Missouri1594.61,166342,04259.5320.93,399
New hampshire9,38993.600006436.410,032
New Jersey8,30941.910,33352.1001,196619,838
Severna Karolina0020,231560015,62243.335,853
Ohio12,28024.518,4893719,25538.550,024
Pennsylvania5,44111.635,73675.91,6903.64,2068.947,073
Rhode Island2,14491,500002,3448.54,488
Tennessee216120,19797.5003121.520,725
Virginia3,41922.22,97519.44192.78,55855.715,371

Predsedniške volitve v ZDA leta 1828

Naši uredniki bodo pregledali, kar ste oddali, in ugotovili, ali želite članek popraviti.

Predsedniške volitve v ZDA leta 1828, Ameriške predsedniške volitve leta 1828, na katerih je demokrat Andrew Jackson premagal nacionalnega republikanca Johna Quincyja Adamsa.

V tabeli so prikazani rezultati predsedniških volitev v ZDA leta 1828.

Ameriške predsedniške volitve, 1828
predsedniški kandidat politična stranka volilnih glasov ljudski glasovi
Vir: Urad zveznega registra Združenih držav Amerike.
Andrew Jackson Demokratično 178 647,286
John Quincy Adams Nacionalni republikanec 83 508,064

Predsedniške volitve gredo v predstavniški dom

Ker noben predsedniški kandidat na volitvah leta 1824 ni prejel večine vseh volilnih glasov, se kongres odloči, da bo predsedniške volitve predal predstavniškemu domu, kot to narekuje 12. amandma k ustavi ZDA.

Na volitvah novembra 1824 je bilo za volitev kandidata za predsednika potrebno 131 volilnih glasov, nekaj več kot polovica od 261. Čeprav to ni vplivalo na izid volitev, so na teh volitvah prvič prešteli glasove ljudi. 1. decembra 1824 so bili objavljeni rezultati. Andrew Jackson iz Tennesseeja je dobil 99 volilnih in 153 544 ljudskih glasov John Quincy Adams — sin Johna Adamsa, drugega predsednika Združenih držav Amerike —prejel 84 volilnih in 108.740 ljudskih glasov državnega sekretarja Williama H. ​​Crawforda, ki je pred tem doživel možgansko kap volitvah, prejel 41 volilnih glasov, predstavnik Henry Clay iz Kentuckyja in#xA0 je dobil 37 volilnih glasov.

V skladu z ustavo so bile volitve nato predane predstavniškemu domu. V 12. amandmaju je zapisano, da bodo v parlamentu obravnavani le trije kandidati, ki bodo prejeli največ glasov, če ne bo volilne večine. Predstavnik Henry Clay, ki je bil diskvalificiran z glasovanja v parlamentu kot kandidat za četrto mesto, se je strinjal, da bo s svojim vplivom izvolil Johna Quincyja Adamsa. Clay in Adams sta bila člana ohlapne koalicije v kongresu, ki je do leta 1828 postal znan kot nacionalni republikanci, medtem ko so bili Jacksonovi podporniki pozneje organizirani v Demokratično stranko.


23d. Volitve leta 1824 in "koruptivna kupčija"


Henry Clay je bil trikrat kandidat za predsednika in glavni arhitekt kompromisa iz leta 1850, ki je suženjstvo postavil v ospredje kongresnih razprav.

Predsedniške volitve leta 1824 so zaznamovale dokončni zlom republikansko-federalističnega političnega okvira. Prvič noben kandidat ni kandidiral kot federalist, pet pomembnih kandidatov pa se je potegovalo kot demokratično republikanci. Jasno je, da leta 1824 ni deloval noben partijski sistem. Uradni kandidat demokratsko-republikancev za zamenjavo Monroeja je bil William H. Crawford, sekretar zakladnice. Poslanec republikancev v kongresu ga je sicer izbral, vendar se je izkazalo, da je bila podpora strank, ki so jih poznali, odgovornost, saj so drugi kandidati zahtevali bolj odprt postopek izbire kandidatov.

Izid zelo tesnih volitev je presenetil politične voditelje. Zmagovalec na vse pomembnejši volilni šoli je bil Andrew Jackson, junak vojne 1812, z devetindevetdesetimi glasovi. Sledil mu je John Quincy Adams, sin drugega predsednika in Monroejev državni sekretar, ki je zagotovil štiriinštirideset glasov. Medtem je Crawford močno zaostajal s samo enainštiridesetimi glasovi. Čeprav se je zdelo, da je Jackson dosegel ozko zmago, saj je prejel 43 odstotkov glasov prebivalcev v primerjavi s samo 30 odstotki za Adamsa, ne bi sedel kot šesti predsednik države. Ker nihče ni dobil večine glasov na volilnem kolegiju, je moral Predstavniški dom izbirati med dvema najboljšima kandidatoma.


Ko je leta 1828 izgubil predsedovanje proti Andrewu Jacksonu, je bil John Quincy Adams izvoljen v predstavniški dom, kjer je služboval do svoje smrti leta 1848.

Odločilno stališče je imel zdaj predsednik predstavniškega doma Henry Clay. Kot kandidat za predsednika leta 1824 (končal je kot četrti na volilni fakulteti) je Clay vodil nekaj najmočnejših napadov proti Jacksonu. Kentuckian Clay je namesto da bi videl vrhovno državno službo možu, ki ga je sovražil, ustvaril koalicijo med dolino Ohio in Novo Anglijo, ki je Belo hišo zavarovala Johnu Quincyju Adamsu. V zameno je Adams imenoval Claya za svojega državnega sekretarja, kar je bil odskočna deska za predsednikovanje prejšnjih štirih direktorjev.

Ta ureditev pa se komaj izkazala za koristno niti za Adamsa niti za Claya. Privrženci Jacksona so takoj oznanili za "pokvarjeno kupčijo", se je antagonistična predsedniška tekma leta 1828 začela praktično pred Adamovim nastopom. Zavezništvo Adams-Clay je za Jacksonijane simboliziralo pokvarjen sistem, v katerem elitni insajderji zasledujejo svoje interese, ne da bi upoštevali voljo ljudi.

Jacksonianci so seveda pretiravali s svojim primerom, Jackson je na splošnem glasovanju leta 1824 padel daleč od večine. Kljub temu, ko je Adamova administracija še naprej podpirala močno zvezno vlogo pri gospodarskem razvoju, so Jacksonijani svoje politične sovražnike obsodili kot vlada podpira nagrajevanje svojih prijateljev in ekonomskih elit. Nasprotno pa se je Jackson predstavil kot prvak navadnega človeka in s tem spodbudil demokratizacijo ameriške politike.


Mislite, da je leto 2020 slabo? Volitve leta 1824 so bile najbližje v zgodovini ZDA

Morda bi lahko volitve leta 2020 uvrstili med najtežje dirke v ameriški zgodovini, rezultati pa ne bi bili ugotovljeni niti več kot 48 ur po dnevu volitev. Politiki in zgodovinarji pa opozarjajo na prejšnje volitve, kjer je bil pregon še bolj konkurenčen in izčrpavajoč. In 1824 je bilo najbolj noro od vseh.

Lov na 270 glasov volilne šole za zmago v Beli hiši na predsedniški tekmi leta 2020 je bil oživljen in je anketarje postavil pod drobnogled, saj so državne in nacionalne volitve utrle pot plazu Joea Bidena. Toda volivci še niso videli rezultatov, saj so razlike med predsednikom Donaldom Trumpom in Bidenom še vedno zelo tanke, saj štiri države, ki niso poklicane, objavljajo, da je nekdanji podpredsednik lebdeč za približno en odstotek.

Morda bi lahko volitve leta 2020 uvrstili med najtežje dirke v ameriški zgodovini, rezultati pa ne bi bili ugotovljeni niti več kot 48 ur po dnevu volitev. Politiki in zgodovinarji pa opozarjajo na prejšnje volitve, kjer je bil pregon še bolj konkurenčen in izčrpavajoč.

Kaj bi lahko bilo strožje od predsedniških volitev 2020?

Po »dobi dobrih občutkov«

Kljub iskanju enotnosti so se na volitvah leta 1824 pojavili štirje kandidati: John Quincy Adams, Henry Clay, Andrew Jackson in William H. Crawford.

Medtem ko sta Adams in Crawford zgradila prepir v Demokratično-republikanski stranki, čeprav sta skupaj služila v kabinetu predsednika Jamesa Monroea, je Jackson, "vojaški poveljnik", postal kandidat, ki se je uprl tradicionalnim politikom in poudaril, da bo preprečil vse "pokvarjene" ”Aristokrati, če bi postal predsednik.

Tesni volilni rezultati so med volivci in tudi med kandidati sami povzročili nezadovoljstvo, saj noben predsedniški kandidat ni dosegel večine volilnih glasov, potrebnih za zagotovitev mesta v Beli hiši. Takrat je kandidat potreboval 131 volilnih glasov - nekaj več kot polovico vseh glasov volilne kolegije, kar je bilo 261.

Šele 1. decembra 1824 so bili objavljeni rezultati. Jackson je prednjačil glede volilnih glasov in na glasovanju ljudi, s 99 odstotki glasov je pridobil približno 41 odstotkov glasov, pri čemer je Adams zaostal pri 84 glasovih in okoli 31 odstotkih glasov glasov, sledil mu je Crawford, ki se je pred kapjo spopadel s kapjo na volitvah, s 41 glasovi in ​​11 odstotki glasov ljudi, Clay pa s 37 glasovi.

Medtem ko si je Adams prislužil zmago v Novi Angliji, sta Jackson in Adams razdelila srednjeatlantske države. Jackson in Clay sta si razdelila tudi zahodni zvezni državi, Jackson in Crawford pa sta na jugu videla most, ki je potrdil regionalno podporo kandidatov.

Brez očitne zmage na volitvah je kongres potrdil volitve v predstavniški dom, da bi določil končne rezultate, kot ga vodi 12. amandma.

V predlogu spremembe je navedeno, da bodo v primeru brez volilne večine trije vodilni kandidati za ljudsko glasovanje obravnavani na ravni parlamenta.

Clay-ki je zbral manj kot 13 odstotkov glasov glasov-je bil diskvalificiran, saj je bil četrti kandidat.

Zakonodajalec v Kentuckyju je Clayju, ki je v Kentuckyju služil kot predsednik parlamenta, predlagal podporo državnemu delegatu. Namesto da bi pozdravil podporo, je zakonodajalce spodbudil, naj podprejo Adamsovo kandidaturo. Clay in Adams sta v kongresu sprejela "ohlapno koalicijo", ki se je leta kasneje pojavila kot republikanci.

Clayjeva široka podpora je Adamsu pomagala pri predsedniški kandidaturi, pri čemer mu je parlament 9. februarja 1825 - skoraj tri mesece po dnevu volitev - prinesel zmago. Clay je bil nato pod njegovo upravo imenovan za državnega sekretarja.

Toda Clayjeva nenadna podpora Adamsu in najvišjemu položaju v kabinetu je razjezila Jacksona, saj je poraženi kandidat izmenjavo poimenoval "koruptivna kupčija".

Potem ko je Adams štiri leta služboval v Beli hiši, je Jacksonovo doživel brutalno izgubo, ko je izgubil več kot dvakrat toliko volilnih glasov kot Jackson.

Volitve leta 1824 so bile obdobje delitve znotraj države, saj so predsedniški kandidati in njihovi podporniki ponovno uravnotežili ideologijo in politične vrednote. S tako tesno tekmo med štirimi kandidati je trajalo dolgo, da so si Američani opomogli od politične vročine, ki se je prepletala med kandidati, kar se je prelevilo na njihove podpornike.

Skoraj dve stoletji naprej, Amerika pa zdaj vidi podoben razkorak. Rezultati volitev med Trumpom in Bidenom ne bodo dali enemu od njiju jasnega zdrsa, ampak bodo namesto tega pokazali jasno neenotnost v državi, saj države na bojiščih kažejo marže, ki so tako blizu, da je predsednik zahteval ponovno štetje v eni izmed njih.

Tako kot leta 1824 tudi tesni volilni rezultati kažejo na očitno ločitev v Ameriki, ki bi lahko trajala desetletja.


Vsebina

1824: John Quincy Adams Edit

Predsedniške volitve leta 1824, ki so potekale 26. oktobra 1824, so bile prve volitve v ameriški zgodovini, na katerih je bilo ljudsko glasovanje pomembno, saj je 18 držav izbralo predsedniške volivce z ljudskim glasovanjem (šest držav je izbiro še vedno prepustilo svojim državnim zakonodajam). Ko so 1. decembra v teh 18 državah sešteli končne glasove, je Andrew Jackson anketiral 152.901 priljubljenih glasov, da je 114.023 Johna Quincyja Adamsa Henry Clay osvojil 47.217, William H. Crawford pa 46.979. Vrnitev volilne šole pa je Jacksonu dala le 99 glasov, 32 manj, kot jih je potreboval za večino vseh oddanih glasov. Adams je osvojil 84 volilnih glasov, nato 41 za Crawforda in 37 za Claya, ko se je volilna šola sestala 1. decembra 1824. [13] Vsi štirje kandidati na volitvah so se identificirali z Demokratično-republikansko stranko.

Ker noben kandidat ni zagotovil zahtevanega števila glasov (skupaj 131) volilnega kolegija, je o volitvah odločil predstavniški dom v skladu z določbami dvanajstega amandmaja k ustavi ZDA. Ker je v 12. amandmaju navedeno, da so trije najboljši kandidati na volitvah kandidati na nepredvidenih volitvah, je to pomenilo, da je bil Henry Clay, ki je zasedel četrto mesto, izločen. Kot predsednik parlamenta pa je bil Clay še vedno najpomembnejši igralec pri določanju izida volitev.

Pogojne volitve so bile 9. februarja 1825, pri čemer je imela vsaka država en glas, kot je določilo želje večine predstavnikov kongresa vsake države. Zmagovalec je bil Adams, za katerega je glasovala večina predstavnikov iz 13 od 24 držav. Večina Clayjevih privržencev, ki se jim je pridružilo več starih federalistov, so glasove preusmerili na Adamsa v dovolj državah, da so mu dali volitve. Kmalu po inavguraciji za predsednika je Adams za svojega državnega sekretarja imenoval Henryja Claya. [13] Ta rezultat je postal vir velike grenkobe za Jacksona in njegove podpornike, ki so Adamovo izvolitev razglasili za "koruptivno kupčijo" in so bili navdihnjeni za ustanovitev Demokratične stranke. [14] [15]

1876: Rutherford B. Hayes Edit

Predsedniške volitve leta 1876, ki so bile 7. novembra 1876, so bile ene najbolj spornih in kontroverznih predsedniških volitev v ameriški zgodovini. Rezultat volitev ostaja med najbolj spornimi doslej, čeprav ni dvoma, da je demokrat Samuel J. Tilden iz New Yorka na ljudskem glasovanju prekašal republikanca iz Ohia Rutherforda B. Hayesa, pri čemer je Tilden osvojil 4.288.546 glasov, Hayes pa 4.034.311. Tilden je bil in ostaja edini kandidat v ameriški zgodovini, ki je izgubil predsedniške volitve kljub temu, da je dobil večino (ne le večino) glasov. [16]

Po prvem štetju glasov je Tilden dobil 184 volilnih glasov na 165 Hayesovih, 20 glasov pa je bilo nerešenih. Teh 20 volilnih glasov je bilo spornih v štirih državah: v primeru Floride (4 glasovi), Louisiane (8 glasov) in Južne Karoline (7 glasov) je vsaka stranka poročala, da je njen kandidat zmagal v državi, medtem ko je v Oregonu en elektor je bil razglašen za nezakonitega (kot "izvoljen ali imenovan uradnik") in zamenjan. Vprašanje, komu bi bilo treba podeliti teh 20 volilnih glasov, je v središču tekoče razprave o volitvah leta 1876.

Volilna komisija s 15 člani je bila ustanovljena 29. januarja 1877 za razpravo o 20 spornih volilnih glasovih. Zaradi vrnitve volivcev, ki jih je sprejela Komisija, je Hayesova meja zmage v Oregonu znašala 1057 glasov, Florida je imela 922 glasov, Louisiana je imela 4.807 glasov, Južna Karolina pa 889 glasov, kar je najbližje glasovanje v odločilni državi v zgodovini ZDA do predsedniškega glasovanja. volitve 2000. 2. marca je bil sklenjen neuraden dogovor za rešitev spora: kompromis iz leta 1877, ki je vseh 20 spornih volilnih glasov podelil Hayesu. V zameno za privolitev demokratov pri volitvah Hayesa (ki se je strinjal, da bo kot predsednik opravljal le en štiriletni mandat in da ne bo zahteval ponovnih izvolitev), so se republikanci strinjali, da umaknejo zvezne enote z juga, s čimer so končali obnovo. Kompromis je dejansko prepustil oblast v južnih državah demokratičnim Odkupiteljem, ki so nadaljevali z načrtom vrnitve juga v politično gospodarstvo, podobno tistemu iz predvojnega stanja, vključno z odvzemom pravice črnim volivcem in postavljanjem temeljev za kaj bi bila znana kot doba Jim Crow. [17] [18]

1888: Benjamin Harrison Edit

Na volitvah leta 1888, ki so potekale 6. novembra 1888, je Grover Cleveland iz New Yorka, sedanji predsednik in demokrata, poskušal zagotoviti drugi mandat proti republikanskemu kandidatu Benjaminu Harrisonu, nekdanjemu ameriškemu senatorju iz Indiane. Gospodarstvo je bilo uspešno in narod je bil v miru, čeprav je Cleveland prejel 5.534.488 glasov glasov proti 5.443.892 glasov za Harrisona, kar je 90.596 glasov, je izgubil na volilni šoli. Harrison je dobil 233 volilnih glasov, Cleveland le 168.

Tarifna politika je bila glavno vprašanje na volitvah. Harrison je stopil na stran industrijalcev in tovarniških delavcev, ki so želeli ohraniti visoke tarife, medtem ko je Cleveland odločno obsojal visoke tarife kot nepoštene do potrošnikov. Njegovo nasprotovanje pokojninam v državljanski vojni in napihnjeni valuti je povzročilo tudi sovražnike med veterani in kmeti. Po drugi strani pa je imel močne roke v južnih in obmejnih državah ter se pritožil na nekdanje republikance Mugwumps.

Harrison je preplavil skoraj vse zvezne države Severnega in Srednjega zahoda, pri čemer je glasovanje prebivalcev izgubil le v Connecticutu (za 336 glasov) in New Jerseyju (za 7.148 glasov), na drobnih nogah pa v zveznih državah New York (za 14.373 glasov) in Indiani (za 2.348) glasovi) (matični državi Cleveland in Harrison) z odstotkom 1% ali manj, da bi dosegli večino volilnih glasov (New York s 36 volilnimi glasovi in ​​Indiana s 15 volilnimi glasovi). Za razliko od volitev leta 1884 je moč političnega stroja Tammany Hall v New Yorku Clevelandu preprečila 36 volilnih glasov njegove matične države. [19] [20]

Cleveland se je pozneje uspešno potegoval za drugi mandat na predsedniških volitvah leta 1892 in postal edini predsednik v zgodovini ZDA, ki je služil dva zaporedna mandata.

2000: George W. Bush Edit

Predsedniške volitve leta 2000, ki so potekale 7. novembra 2000, so republikanskega kandidata Georgea W. Busha (dosedanjega guvernerja Teksasa in sina nekdanjega predsednika Georgea HW Busha) spopadle proti demokratskemu kandidatu Alu Goreju (nekdanjemu podpredsedniku ZDA po Billu). Clinton). Kljub temu, da je Gore prejel 543.895 glasov več (prednost 0,51 odstotka vseh oddanih glasov), je volilni kolegij izbral Busha za predsednika z glasovi 271 proti 266. [21]

Podpredsednik Gore je demokratično nominacijo zagotovil z relativno lahkoto. Bush je veljal za prvega favorita za republikansko nominacijo in kljub sporni primarni bitki s senatorjem Johnom McCainom in drugimi kandidati je nominacijo zagotovil do super torka. Kandidirali so tudi številni tretji kandidati, najpomembnejši Ralph Nader. Bush je za svojega tekmeca izbral nekdanjega obrambnega ministra Dicka Cheneyja, Gore pa za svojega senatorja Joea Liebermana. Oba kandidata večjih strank sta se osredotočila predvsem na domača vprašanja, kot so proračun, davčne olajšave in reforme zveznih programov socialnega zavarovanja, čeprav zunanja politika ni bila prezrta. [22]

Rezultat volitev je bil odvisen od glasovanja na Floridi, kjer je Busheva ozka meja zmage, ki je znašala le 537 glasov od skoraj šestih milijonov glasov, oddanih v noči volitev, sprožila obvezno ponovno štetje. Sodni spori v izbranih okrožjih so začeli z dodatnimi štetji, ki so na koncu dosegla vrhovno sodišče Združenih držav. Sporna odločba Sodišča v Bush proti Gore, ki je bil napovedan 12. decembra 2000, je končal ponovno štetje, s čimer je Bushu dejansko podelil 25 glasov volilne šole na Floridi in mu podelil zmago. Kasnejše študije so prišle do nasprotujočih si mnenj o tem, kdo bi zmagal pri ponovnem štetju, če bi mu bilo dovoljeno nadaljevati. [23] Po vsej državi je George Bush prejel 50.456.002 glasov (47,87%), Gore pa 50.999.897 (48,38%). [21]

2016: Donald Trump Edit

Na predsedniških volitvah leta 2016, ki so potekale 8. novembra 2016, sta nastopili demokratska kandidatka Hillary Clinton (nekdanja ameriška senatorka iz New Yorka, državna sekretarka in prva dama predsednika Billa Clintona) in republikanski kandidat Donald Trump, poslovnež (lastnik Trumpa) Organizacija) [24] [25] iz New Yorka. Oba kandidata sta imela v prvih dirkah burna potovanja [26] [27], širša javnost pa jih je gledala neugodno. [28] Na volitvah je bilo več tretjih kandidatov [29], oddanih pa je bilo več kot milijon vpisanih glasov. [30]

Med volitvami leta 2016 so "predvolilne ankete spodbudile odmevne napovedi, da je verjetnost, da bo Hillary Clinton osvojila predsedniško mesto, približno 90 odstotkov, ocene pa od 71 do več kot 99 odstotkov." [31] Nacionalne ankete so bile na splošno natančne in so pokazale, da je Clintonova na volitvah za narodno zmago dosegla približno 3% prednosti (na koncu je zmagala na dvostranskem nacionalnem glasovanju za 2,2%). [31] Ankete na državni ravni "so pokazale konkurenčno, negotovo tekmo. Vendar očitno podcenjeval Trumpovo podporo na zgornjem srednjem zahodu." [31] Trump je na dan volitev presegel pričakovanja, saj je z ozkimi mejami osvojil tradicionalno demokratične države Rjaškega pasu v Michiganu, Pennsylvaniji in Wisconsinu. [32] Clinton je v velikih državah, kot so Kalifornija, Illinois in New York, zabeležil velike marže, s čimer je Kalifornijo zmagal s skoraj 4,3 milijona glasov, medtem ko se je približal zmagi v Teksasu, Arizoni in Gruziji kot kateri koli nominiranec demokratov od preloma tisočletju, vendar še vedno izgublja s precejšnjo razliko. [33] Clinton je z velikimi razlikami zmagal tudi v srednje velikih demokratičnih državah, kot so Maryland, Massachusetts, New Jersey in Washington. Clintonovi je uspelo izogniti Trumpu v Virginiji, državi, kjer je bil njen guverner Tim Kaine. Trump je zmagal tudi v tradicionalni zvezni zvezni državi Florida, pa tudi v nedavni bojni zvezni državi Severna Karolina, kar je dodatno prispevalo k volilnemu obračanju glasovanja. Trump je zmagal z veliko razliko v Indiani, Missouriju, Ohiu in Tennesseeju.

Ko je volilna šola oddala svoj glas 19. decembra 2016, [34] je Trump prejel 304 glasov proti Clintonovim 227, pri čemer je sedem volivcev prešlo na druge izbire, najbolj nezaupljivi volivci (2 od Trumpa, 5 od Clintona) na vseh predsedniških volitvah sto let. Clinton je kljub temu na splošnih volitvah prejel skoraj tri milijone glasov več (65.853.514 - 62.984.828 = 2.868.686) kot Trump, s čimer je Clintonova pridobila 2,1 -odstotno glasovalno prednost pred Trumpom. [35]

Na svojem prvem srečanju s kongresnimi voditelji po volitvah je Trump to priložnost izkoristil "za lažno trditev, da so mu milijoni nepooblaščenih priseljencev oropali ljudsko večino glasov". [36] [37] Trump je to razveljavljeno trditev ponovil na sestanku s člani kongresa leta 2017, [36] v govoru aprila 2018 [38] in v televizijskem intervjuju junija 2019. [39]

Na predsedniških volitvah v Združenih državah Amerike leta 1960 je demokratski kandidat John F. Kennedy premagal republikanskega kandidata Richarda Nixona, ki je dobil 303 glasov volilne šole proti Nixonovim 219. Na splošno velja, da je tudi Kennedy zmagal na glasovanju, z majhno razliko 0,17 odstotka ( drugi najožji zmagovalni odstotek doslej, po volitvah leta 1880), vendar sta na podlagi nenavadne narave volitev v Alabami politična novinarja John Fund in Sean Trende pozneje trdila, da je Nixon dejansko zmagal na glasovanju. [41] [42]

Spor je izhajal iz dejstva, da so glasovnice v Alabami navajale posamezne volivce, ki so se zavezali kandidatom, ne pa en sam izbor volivcev za vsakega kandidata, kot v vseh drugih državah. Nixonu je bilo obljubljenih 11 republikanskih volivcev, 6 demokratov brez predlogov, 5 demokratov pa Kennedyju, od katerih je vsak volivec lahko izbral največ 11. [43] Posledično obstaja več možnih načinov za izračun ljudskega glasu za vsakega kandidata prejel.

Zgodovinar in sodelavec Kennedyja Arthur M. Schlesinger Jr. je zapisal: "Nemogoče je ugotoviti, kakšno je bilo Kennedyjevo ljudsko glasovanje v Alabami", po enem hipotetičnem scenariju pa bi "Nixon zmagal na glasovanju 58.000 ljudi". [44] 15 volilnih kolegijev, ki so glasovali za demokrata Byrda - ki ni bil kandidat niti ni kandidiral - je zagotovilo krmo za prerekanje v zvezi z različnimi scenariji. Po mnenju politologa Stevena Schierja: "Če delimo glasove demokratov v Alabami sorazmerno med listi Kennedyja in Byrda, bo Nixon dosegel 50.000 glasov ljudske pluralnosti", bi bil ta odstotek 0,07 odstotka najožji odstotek na predsedniških volitvah, ne vpliva na rezultate volilne akademije. [45] [46] The Četrtletnik kongresa na volitve leta 1960 na ta način izračunal glasovanje ljudi. [41]

V tem primeru so bili volilni glasovi države podeljeni Demokratičnemu listu, od tega je šest volivcev, ki niso bili pripravljeni glasovati, glasovalo za kandidata, ki ni kandidat Harry Harry Byrd, v znak protesta proti Kennedyjevi podpori državljanskih pravic, medtem ko je preostalih pet volivcev glasovalo za Kennedyja .


Na predsedniških volitvah leta 1824 je Andrew Jackson prišel na prvo glasovanje na volitvah, drugi pa na volilno. tako na ljudskem glasovanju kot na volilnem glasovanju. je bil na glasovanju prebivalcev drugi, pri volilnem glasovanju pa prvi. tako na ljudskem glasovanju kot na volitvah na drugem mestu.

Pojasnilo: John Quincy Adams je leta 1824 premagal Andrewa Jacksona tako, da je zbral več volilnih glasov v Predstavniškem domu, čeprav je Jackson prvotno prejel več glasov volivcev in volivcev.

Vsi trije so tekli, vendar je zmagal John Quincy Adams

John Quincy Adams je leta 1824 premagal Andrewa Jacksona tako, da je zbral več volilnih glasov prek Predstavniškega doma, čeprav je Jackson sprva prejel več glasov volivcev in volivcev. Toda predsednik je postal John Quincy Adams

Vsi trije so tekli, vendar je zmagal John Quincy Adams, zato je tisti, ki ni res C) zmagal Andrew Jackson.

Mimogrede, John Quincy Adams je bil izvoljen v predstavniškem domu, potem ko je Andrew Jackson dobil najbolj priljubljene in volilne glasove, vendar ni dobil večine.


Dan volitev

V tistem času se kandidati niso borili zase. Kampanja je bila prepuščena menedžerjem in nadomestkom, vse leto so različni partizani govorili in pisali v prid kandidatov.

Ko so glasovi sešteli po vsej državi, je Jackson dobil množico priljubljenih in volilnih glasov. V tabelah volilne šole je bil Adams drugi, Crawford tretji, Clay pa četrti.

Medtem ko je Jackson zmagal na glasovanju, ki je bilo prešteto, so nekatere države takrat izbrale volivce v državnem parlamentu in niso seštele glasovanja za predsednika.


Vsota glasovanja volilne šole 1824

Electoral College je eden izmed težje razumljivih delov ameriškega volilnega procesa. Medtem ko so bile volitve predsednika in podpredsednika predvidene v členu II, oddelku 1, klavzulah 2, 3 in 4 ustave ZDA, se je današnji postopek bistveno oddaljil od prvotnega namena oblikovalcev. Skozi leta je na volilno šolo in volilni proces vplivala kombinacija več dejavnikov. Ti vključujejo ključne predsedniške volitve, kot so volitve med Johnom Adamsom in Thomasom Jeffersonom leta 1796 in 1800, razvoj sistema političnih strank in sprejetje 12. amandmaja.

Ustvarjalci ustave so menili, da je izvolitev predsednika in podpredsednika glavno vprašanje, večina pa je bila zaskrbljena zaradi očitnih možnosti. Izvolitev predsednika v kongresu bi porušila ravnotežje moči med izvršilno in zakonodajno vejo, medtem ko volitve ljudi morda ne bi postavile najboljše osebe na funkcijo. Mnogi so menili, da so Američani preveč razpršeni in jih zato ni mogoče ustrezno obvestiti za tako pomembno odločitev.

Alexander Hamilton je pripravil kompromis, ki naj bi bil vključen v ustavo. Po tem sistemu je državljan, ko je glasoval na predsedniških volitvah, dejansko glasoval za izbiro predsedniškega volilca. Teoretično je glasovanje državljanov danes enako. Hamiltonov načrt je vseboval osem glavnih točk.

  1. Vsaki državi bi bilo dodeljeno število volivcev, enakih vsoti njenih senatorjev in članov predstavniškega doma.
  2. Državni zakonodajalci bi odločali o metodah izbire volivcev v svojih državah.
  3. Elektorji bi se sestali v svojih državah, pri čemer bi vsak glasoval na enem glasovnici, vsak za drugega kandidata za predsednika.
  4. Predsednik senata bi pred skupnim zasedanjem kongresa odprl in preštel volilne glasove.
  5. Kandidat, ki je prejel največ volilnih glasov, kar je bila tudi večina volilne kolegije, bi postal predsednik.
  6. Kandidat, ki je prejel drugo največje število glasov, bi postal podpredsednik.
  7. V primeru izenačenosti med kandidati, ki so prav tako predstavljali večino volilnih glasov, bi parlament med njimi izbral predsednika. Če nobena oseba ne bi imela večine volilnih glasov, bi dom izvolil predsednika izmed petih najvišjih kandidatov na listi. Glasovanje bi potekalo po državah, za odločitev bi bila potrebna večina držav.
  8. Podpredsednik bi bil vedno tisti, ki ima največ predsednika po predsedniku. V primeru izenačenosti med dvema ali več bi senat med njimi izbiral.

Prvotni načrt volilne šole je uspešno deloval dvakrat, ko je bil za predsednika izvoljen George Washington. Vendar se je velika napaka pokazala po volitvah leta 1796. V skladu z ustavo je vsak volivec oddal le eno glasovnico z dvema imenoma. Največ glasov je prejel federalist John Adams. Demokratski republikanec Thomas Jefferson je s tremi glasovi izgubil proti Adamsu in postal podpredsednik. Ustvarjalci niso bili naklonjeni političnim strankam in jih v ustavi niso omenili. Toda tu sta bila predsednik in podpredsednik iz različnih strank, Adams in Jefferson pa sta imela močno nasprotovanje pri številnih pomembnih vprašanjih, vključno s pravicami držav, močjo in velikostjo nacionalne vlade ter tarifami. Izid volitev leta 1796 bi vplival na način izbire volivcev in na to, kako bodo glasovali na prihodnjih volitvah.

Na volitvah leta 1800 se je obstoječi predsednik John Adams spet soočil s Thomasom Jeffersonom. Tokrat so bili demokratski republikanski volivci pozvani, naj glasujejo o strankarski listi, torej Thomas Jefferson za predsednika in Aaron Burr za podpredsednika. Seventy-three electors did just that, resulting in a tie for president between Jefferson and Burr. Under the Constitution, the vote moved to the House where Federalists desiring to embarrass Jefferson voted for Burr, forcing the ballot 35 times over six days. Finally, Alexander Hamilton reluctantly supported Jefferson and the tie was broken.

The election of 1800 had several lasting effects on the Electoral College system. It was the first time that a two-candidate ticket was promoted by a party, as well as the beginning of the practice of nominating electors who pledged to automatically vote the party ticket. This new development was directly opposed to the framers' original version of the electors as "free agents'" or informed, respectable, independent citizens from each state. By 1804, the 12th Amendment was passed, making up for the weakness in the original Clause 3. Never again would such a tie be possible, as separate ballots would now be cast for president and vice-president.

The Election of 1824 and the featured document, Tally of the 1824 Electoral College Vote, bring to light two important points about the electoral system, one of them constitutional and the other born of the political party system. The election of 1824 had several candidates as serious contenders. The official Republican candidate, William H. Crawford of Georgia, was nominated by a caucus, a private meeting of party leaders, but he lacked the backing of much of the party. Challenging Crawford and bucking the caucus nominating method, were Republicans Andrew Jackson of Tennessee, Henry Clay of Kentucky, and John Quincy Adams of Massachusetts. Nomination by the caucus had been under fire for years as being undemocratic, and the issue reached its peak by 1824. (Today most states use direct primaries to nominate candidates while a small number still use nominating conventions.)

With so many candidates in the election of 1824, it's not surprising that no candidate received a majority of votes in the Electoral College. Andrew Jackson had a plurality of both the popular vote (40.3%) and the Electoral College vote, but he did not hold the constitutional requirement of a majority of the electoral votes. For the first time, the presidential election vote proceeded to the House of Representatives. There, John Quincy Adams was chosen primarily because Henry Clay, never a Jackson supporter, placed his support behind Adams. Jackson was outraged after Adams appointed Clay secretary of state, and he proclaimed it a "corrupt bargain." While he was never able to prove any actual bribery or corruption occurred, the accusation endured and influenced the next election, as well as Clay's political career.

Today most Americans perceive the Electoral College as a formality necessitated by the Constitution. Electors meet in their states on the Monday after the second Wednesday in December and cast their votes just as they did in 1824. The votes are sealed and sent by registered mail to Washington, D.C., where they are opened and counted before a joint session of Congress when they convene in January. In recent history rarely has an elector failed to vote automatically for the candidate winning his or her state's popular votes. In 1976 a Republican elector in Washington voted for Ronald Reagan instead of Gerald Ford, the Republican Party's candidate. In 1972, a Republican from Virginia voted for the Libertarian candidate rather than the Republican, Richard Nixon.

There are critics today who point to several remaining flaws in the Electoral College system. The most obvious of these is the risk that the popular vote winner will not receive the majority of votes in the Electoral College. The winner-take-all feature of the system makes this a possibility it has happened five times in our history: 1824, 1876, 1888, 2000, and 2016. Another point of criticism is that the electoral vote distribution is not proportional to the popular vote distribution because of the automatic two votes per state provision. If you contrast the number of electoral votes per person in California and Alaska, this point is clear. "Faithless electors," as described earlier in the 1972 and 1976 examples, are also a flaw according to opponents. Yet never has a broken pledge affected the outcome of an election. Finally, critics highlight as unfair the provisions calling for choice by the House or the Senate in the case of a tie or lack of majority. Voting by state gives small states the same weight as large states, and if a state's representatives were divided, its vote could be relinquished. Additionally, a strong third party candidate could make it difficult for any candidate to earn a majority.

Different opponents and critics of the present system have developed various alternatives over the years, beginning after the election of 1796 when Adams defeated Jefferson by three electoral votes. Since that time more than five hundred constitutional amendments to reform the Electoral College have been introduced to Congress, more amendments than for any other constitutional issue. In May, 2001, there were three amendments pending in Congress, as well as two bills proposing commissions to study the Electoral College.

Proponents of the Electoral College claim that critics exaggerate the risks in our present system, pointing to the very small number of occasions where their concerns have come to fruition. Only two elections in our history were ever decided in the House and none since 1825. The Electoral College system also reduces the possibility of voter fraud in a direct national election votes could be bought anywhere, even in heavily concentrated Democratic or Republican states where under the present system, few would bother to attempt such a thing. In addition, while small states may be overrepresented under the present system, under any other alternatives smaller states would virtually be ignored. Most importantly, supporters of the Electoral College would add that it is a tried and true system, one that is efficient, identifies a winner quickly, and avoids recounts. For these reasons, Americans would be foolish to risk experimenting with a new one.

Citizens and lawmakers have been generating ideas and engaging in debates about the Electoral College for two centuries, with the most recent resurgence occurring after the election of 2000. The question is whether this pattern will continue, or can lawmakers craft a clear and compelling plan that will generate the kind of political and public support necessary to affect a constitutional amendment. History has demonstrated that it is more realistic to expect the present system to endure, as each reform idea works to the advantage or disadvantage of a different interested and vocal group.

The Federal Register's Electoral College web page is an additional resource for more detailed information regarding the functions of the Electoral College and presidential election statistics from 1789 through 2000.

Bibliografija

League of Women Voters. Choosing the President: A Citizen's Guide to the Electoral Process. New York: Lyons & Burford, 1992.

McClenaghan, W. A. Magruder's American Government. Needham, MA: Prentice Hall School Group, 1997.

Pessen, E. Jacksonian America: Society, Personality, and Politics. Homewood, IL: Dorsey Press, 1978.

Viola, H. J. Why We Remember United States History. Menlo Park, CA: Addison-Wesley, 1998.

Dokumenti

Tally of the 1824 Electoral College Vote
Nacionalna uprava za arhive in evidence
Records of the House of Representatives
Record Group 233
National Archives Identifier 306207

Article Citation

This article was written by Mary Frances Greene, a teacher at Marie Murphy School, Avoca District 37, Wilmette, IL.


1824 Presidential Elections - History

For the nation’s overwrought nervous system, the 2020 presidential campaign was akin to a punitive marathon. And now the finish line has been moved back.

In most presidential elections, the results have become clear within hours of the polls closing, the losers graciously concede, the winners thank everyone and then celebrate, and the public accepts the results long before the Electoral College formalizes them in December.

That obviously hasn’t been the case in 2020.

Ballots are still in question, legal challenges are underway, and it’s not clear yet when the outcome in the race between Republican President Donald Trump and Democratic rival Joe Biden is going to be resolved once and for all.

But no matter what happens, this election is unlikely to approach a record for the longest wait between an Election Day and a final determination of the outcome.

Here are three cases from the Electoral Hall of Fame. (Not included is the election of 1800 between Thomas Jefferson and John Adams, which Jefferson won and led to the duel in which Alexander Hamilton was killed. The voting itself took place under different rules and occurred over a six-month period.)

1824: 71 days between end of voting and decision

Balloting ended on Dec. 1 without a winner. The top vote-getters were war hero Andrew Jackson John Quincy Adams, son of the second president William H. Crawford and Henry Clay, who years later would utter the famous phrase, “I’d rather be right than president” in defending his pro-abolitionist views.

No candidate obtained an electoral majority, so the election went to the House of Representatives, which had to choose among the top three. That eliminated Clay, and Crawford had suffered a stroke.

That left Jackson and Adams, and even though Jackson had won a plurality in the election, on Feb. 9, 1825, the House made the Adams family the nation’s first father-son presidential team.

1876: 115 days between end of voting and decision

This centennial year election would be the reigning wait-time champion.

Democrat Samuel J. Tilden defeated Republican nominee Rutherford B. Hayes by more than 250,000 votes, or by three percentage points, a clear majority in the popular vote. But Tilden came up one vote short of electoral majority, with 184 out of the 369 total. Hayes received 165 electoral votes, but the remaining 20, among three Southern states, remained in dispute.

It was not a civil dispute. Republicans accused Democrats of using force and intimidation to keep Black people from voting. Democrats alleged that Republicans dumped ballot boxes into bodies of water and smeared ink on ballots to make them illegible, according to G. Terry Madonna, the veteran political analyst at Franklin and Marshall College.

After the Civil War, profound divisions persisted between the North and South. Southerners wanted an end to Reconstruction and the presence of federal troops, and this ended up being Hayes' serpentine path to the presidency.

To resolve the election impasse, Congress created a commission in January 1877 that included House members, senators, and Supreme Court justices.

But as so often happens in politics the real action was in the back room. In the end Republicans agreed to remove the federal troops from the South, in effect ending reconstruction, and Democrats promised to respect the the rights of Black Americans, as history.com noted. In return, Hayes would become president.

The deal, which became known as the Compromise of 1877, was sealed on March 2, and Hayes was very quietly inaugurated on Saturday night, March 5.

Incidentally, one of the three states in dispute was Florida, which was at the epicenter of an election crisis 124 years later.

2000: 36 days between end of voting and decision

The election came down to Florida, and the networks projected that George W. Bush was going to win the state narrowly and the presidency. So Vice President Al Gore called his rival to say he would concede.

But then updated vote counts tightened the margin, and Gore called Bush back to say never mind. Bush, who had prepared his victory speech, was nonplussed.

Bush: “Let me make sure I understand. You’re calling me back to retract your concession?"

Gore: “You don’t have to get snippy about this.”

Bush was declared the winner by 537 votes in Florida, where his brother Jeb was governor. Gore demanded a recount and litigation followed, and the nation was introduced to the concept of the “hanging chad.”

Some Florida counties used ballots with perforated squares next to candidates' names that voters were to puncture. A machine then would read the holes.

The problem: Some of the chads were left hanging, and how to count a ballot with hanging chads became a critical issue in the litigation that dragged on for weeks. At one point, former Pennsylvania Gov. Ed Rendell, then head of the Democratic National Committee, took some heat from party leaders for telling Gore to drop it and move on.

After the Supreme Court ordered a halt to the recounts, Gore conceded on Dec. 13, even though he had won the popular vote.

No waiting

Although the nation has experienced other extraordinarily close presidential elections, Americans historically have accepted the outcomes. “It’s unusual globally,” said David Barker, director of the Center for Congressional and Presidential Studies at American University.

In 1960, Democrat John F. Kennedy defeated Republican Richard M. Nixon by a nanometer-thin margin. Nixon, however, declined to challenge the election.

In all, five presidents actually lost the popular vote.

The most recent case in point was 2016, in which Democratic nominee Hillary Clinton outpolled Trump.


Poglej si posnetek: Peče o parlamentarnih volitvah (Julij 2022).


Komentarji:

  1. Thanatos

    It's hard to say.

  2. Abhainn

    Very useful thing

  3. Kigarg

    Žal mi je, toda po mojem mnenju se motiš. Prepričan sem. Moramo razpravljati.

  4. Quang

    Absolutely, the answer is excellent



Napišite sporočilo